Za Agátou a Martinem na hrad Točník

O víkendu jsme se vypravili na zříceninu hradu Točník, která se nachází ve Středočeském kraji, na Berounsku.

Hrad Točník vděčí za svůj vznik králi Václavu IV., který nejprve pobýval na hradě Žebrák, jenž byl postaven již ve 13. století., ten byl využíván především jako hrad strážní a je vzdálen jen cca 500 metrů od hradu Točník.

Nejvýraznější částí torza hradu Žebrák je okrouhlá věž, která má v průměru více než 11 metrů. Žebrák přestával být dostatečně pohodlným a honosným sídlem pro krále, poslední tečkou bylo, když vyhořel.

Na konci 14. století se na výslovné přání Václava IV., který si liboval v luxusu a pohodlí, započala výstavba hradu Točník, a to na stejném skalní hřebeni jen o 100 metrů výše.

Ve své době se jednalo o mimořádnou stavbu a je považována za jednu z prvních středověkých staveb, kde pohodlí převážilo nad obranným charakterem hradu.

A kudy na hrad? Projedete obcí Točník a směrové tabule vás navedou přímo na parkoviště pod kopcem, na kterém hrad stojí. V tomto ročním období je parkování zdarma.

Naproti parkovišti se nachází ohrazený sad s výběhem pro kozy a ovce, které se hned zvědavě tlačí k plotu a loudí pohlazení nebo pamlsek. Syn byl nadšen, když objevil ve stádu několik mláďátek.

Na hrad vás dovede asi kilometrový výšlap, stoupání je táhlé, ale není příliš fyzicky náročné.  Pokud navštívíte hrad v době, kdy je zapadaný sněhem, děti můžete vyvést na sáňkách a zpět jednotlivé úseky sjet dolů.

V tuto roční dobu byl hrad samozřejmě pro turisty uzavřen (nejen z důvodů covidu), ale to vůbec nevadilo, protože nám naše úsilí vynahradili dva chundelatí medvídci pojmenovaní Agáta a Martin, kteří mají svůj výběh vybudovaný na místě bývalého hradního příkopu.

Měli jsme štěstí, oba medvědi se pohybovali po výběhu, dokonce se na nás přišli zvědavě podívat až k plotu a my se ocitli jen necelý metr od nich. Roztomile se před námi předváděli, stavěli se na zadní a panáčkovali, ale musím říci, že i tak budili velký respekt, protože to už nejsou malinká medvíďata, ale dospělí medvědi.

Pokud sejdete až výběhu, byla by škoda vracet se stejnou cestou, a proto je ideální pokračovat kolem hradu po vyšlapané stezce, která vám umožní obejít celý hradní komplex a napojit se na původní cestu, po které jste přišli.

Jenom upozorňuji tento úsek kolem hradního areálu už není vhodný pro sáňky a boby.

 

 

 

Bydlíte ve Středočeském kraji a rádi byste podnikali výlety, ale nevíte, jaká zajímavá místa se zde nacházejí? Nechcete trávit hodiny hledáním a plánováním, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět? Mám pro Vás 8 osvědčených výletů v regionu Středočeského krajekteré jsme s rodinou absolvovali.

Jsem nadšená cestovatelka a toulky s rodinou a poznávání nových míst se staly mou vášní. Naše výpravy s nadšením vymýšlím a plánuji. Prostřednictvím svých osvědčených tipů, rad a doporučení šetřím lidem jejich čas a přináším inspiraci k objevování nových míst. Můj příběh si můžete přečíst zde >>. Loňské léto jsme strávili s rodinou dva úžasné týdny na jižní Moravě a objevili mnoho krásných míst, o která se s Vámi chci podělit ve svém ePrůvodci: Jižní Morava 8 TOP výletů. Toužíte podnikat pěší výlety a túry v regionu středočeského kraje? Pokud nestíháte plánovat, googlit, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět, tak se nechte inspirovat v ePrůvodci: 8 TOP výletů po Středočeském kraji. Učarovalo nám Bali, přezdívané ostrov bohů, které jsme na vlastní pěst procestovali. Našich 10 TOP výletů naleznete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.