Turistická lákadla v okolí Terchové

V předchozím příspěvku jsem vám představila výšlapy a túry, které rozhodně stojí za to, pakliže zavítáte na Slovensko do lokality Malé Fatry, kde pro nás výchozím bodem byla obec Terchová.

Zde přidávám tipy na výlety autem, pokud vám nepřeje počasí nebo si nohy potřebují trochu odpočinout.

TERCHOVÁ

V samém středu obce se nachází 7,5 metrů vysoká kovová socha Juraje Jánošíka, kterV obci Terchová, rodišti Juraje Jánošíka, naleznete hned několik zajímavostí spjatých s tímto slavným zbojníkem. á zde byla instalovaná v roce 1988 na počest jeho 300 výročí narození. Od památníku se vám naskýtá nádherný výhled na samotnou obec a vaši pozornost bezpochyby upoutá špičatá rozhledna na protějším kopci.

Třípatrová rozhledna se jmenuje Terchovské srdce a na vrchu Oblazy v nadmořské výšce 609 m n.m. byla postavena celkem nedávno, a to v roce 2015. Tvůrcem je známý lidový architekt a umělec Alojz Mucha, který se inspiroval šibenicí, na které byl právě na tomto místě Jánošík pověšen za levý bok ve filmové adaptaci filmu Jánošík z roku 1935.

Rozhledna je 30 metrů vysoká, horní vyhlídkový ochoz je ve výšce asi 24 metrů a na vrchol musíte zdolat 85 schodů. K rozhledně vede asi 1 km dlouhá, nenáročná kamenitá cesta z centra Terchové.

STARÁ BYSTRICA (21 km od Terchové)

Sama jsem byla malebností této malé obce okouzlena a pokud vám čas dovolí, určitě doporučuji navštívit.

Největší raritou, která láká návštěvníky je unikátní Slovenský orloj, který se nachází v centru na náměstí sv. Michala. Orloj byl dokončen v roce 2009 a je součástí budovy, kde je umístěno informační centrum a menší kavárna. Celková kompozice je považovaná za největší dřevěnou sochu na Slovensku a představuje patronku Slovenska – sedící Pannu Marii Sedmibolestnou.

Na tvorbě se podílel tým architektů, řezbářů, stavařů, techniků i kameníků jak ze Slovenska, tak z Čech. Unikátností orloje je ciferník s astronomickými údaji, tzv. astroláb, který byl speciálně navržen pro zeměpisnou polohu Staré Bystrice, takže se nejedná o kopii jiného orloje.

My dorazili k orloji před 13 hodinou a měli tak možnost jej zažít v chodu (vždy v celou hodinu). Postupně se před námi objevovaly a mizely postavy svatých, a v samotném závěru projekce následoval audio výklad, který popsal klíčové milníky tvorby, jednotlivé části a prvky orloje.

A co v této obci určitě nevynechat je návštěva místní restaurace „Reštaurácia Bobovec“ s nabídkou tradiční kuchyně. Objednali jsme si hrstkovou polévku podávanou v rendlíku a vyzkoušeli pirohy ve sladké i slané verzi. Tak moc jsme byli jídlem nadšeni, že jsme tento podnik navštívili ještě jednou. Skvělá obsluha a výborné jídlo.

Po prohlídce se můžete vydat zdolat rozhlednu na protějším vrchu Bobovec (723 m n.m.). Ta byla slavnostně otevřena v roce 2011 a z centra obce vás na její vrchol dovede žlutá turistická značka. Výška rozhledny je 16 metrů a máte z ní krásný výhled na Malou Fatru, Velkú Raču i naši Lysou Horu v Beskydech.

HRAD STREČNO (24 km od Terchové)

Spoléhali jsme na navigaci, a jaké bylo naše překvapení, když jsme projeli vesnicí Nezbudská Lúčka a trasa najednou končila, a před nám jen řeka Váh. Hrad nadohled, ale co dál? Chvilku nám trvalo, než jsme se zorientovali a zjistili, že v tomto místě funguje přes řeku přívoz, který nás na druhou stranu přepravil během 10 minut.

Stačilo najet vlevo na hlavní silnici, podjet most a za zatáčkou bylo několik parkovišť (my platili 3 €). Nicméně je možné zanechat auto i na této straně řeky a na druhý břeh se dostat pomocí lávky pro pěší (za mě je tato volba zdlouhavá a připravíte se o zážitek z plavby po Váhu).

Cesta na samotný hrad vede přes skanzen středověké vesničky Paseka, který byl postaven v roce 2013 a máte zde možnost vidět 5 domků, zvonici a studnu. Nachází se zde občerstvení, pro děti je k dispozici dětské hřiště.

Hrad nedisponuje žádným občerstvením ani toaletami a k dispozici jsou cca hodinové komentované prohlídky. Raritou hradní expozice bezpochyby zůstává ohromná stolička mamuta. Závěr naší prohlídky byl zpestřen krátkým koncertem harfistky.

Návštěva tohoto středověkého klenotu stojí určitě za to.

Za mě je Malá Fatra díky své rozmanitosti ideální destinací pro všechny, kteří chtějí během dovolené propojit turistiku s kulturou a poznáváním nových míst.

Plánujete dovolenou v Malé Fatře? Ušetřete si čas strávený hledáním na sítích a získejte 6 detailně naplánovaných výletů.

Jsem nadšená cestovatelka a toulky s rodinou a poznávání nových míst se staly mou vášní. Naše výpravy s nadšením vymýšlím a plánuji. Prostřednictvím svých osvědčených tipů, rad a doporučení šetřím lidem jejich čas a přináším inspiraci k objevování nových míst. Můj příběh si můžete přečíst zde >>. Loňské léto jsme strávili s rodinou dva úžasné týdny na jižní Moravě a objevili mnoho krásných míst, o která se s Vámi chci podělit ve svém ePrůvodci: Jižní Morava 8 TOP výletů. Toužíte podnikat pěší výlety a túry v regionu středočeského kraje? Pokud nestíháte plánovat, googlit, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět, tak se nechte inspirovat v ePrůvodci: 8 TOP výletů po Středočeském kraji. Učarovalo nám Bali, přezdívané ostrov bohů, které jsme na vlastní pěst procestovali. Našich 10 TOP výletů naleznete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.