Za vznikem pevností Terezín a Josefov stojí žena. Přesněji řečeno, když císař Karel VI. konečně pochopil, že nebude mít mužského potomka, vyjednal s řadou evropských panovníků, že po smrti na trůn usedne jeho nejstarší dcera Marie Terezie.
To se také v roce 1740 stalo, nicméně pruský král Fridrich II. tuto dohodu neuznal, a rozpoutal s Marií Terezií válku, ve které Marie definitivně ztratila Slezsko.
V zájmu ochrany země před nájezdy pruských vojsk bylo nutné posílit síť opevněných měst o dvě nová, která byla blíže k pohraničním průsmykům.
Stavba byla započata v říjnu roku 1780. Bohužel o jeden měsíc později císařovna Marie Terezie umírá a projekt přebírá její syn Josef II., který pevnost nazval na počest své matky Theresienstadt (Terezín).
Budování trvalo deset let, a ve světovém měřítku se jednalo o špičkový pevnostní systém a nejdokonalejší bastionovou pevnost na světě. Svou obrannou roli nemusela pevnost nikdy aktivně plnit, protože často samotná existence k odstrašení nepřítele postačila.
Díky tomu, že výstavba probíhala na „zelené louce“, mohla pevnost dostat téměř dokonale souměrný a pravidelný tvar podle tehdy nejmodernějších zásad opevňování, kde každý prvek má svůj jasně definovaný tvar a účel.
Pevnost využívala tři obranné prvky:
Terezínská pevnost neměla nikdy možnost ukázat své kvality v přímém boji s nepřítelem, ale svou existencí mnohé z nich odradila. V roce 1888 bylo vydáno nařízení, které ukončilo Terezínu status pevnosti a Terezín přestal vykonávat obrannou funkci, neboť v této době již pevnost nevyhovovala požadavkům moderního způsobu vedení boje.
V průběhu 20. století začala pevnost plnit úplně jinou úlohu, než pro jakou byla vybudována.
Během první světové války byla Malá pevnost přeměněna na jedno z nejtěžších vězení, a druhá světová válka se na tomto místě podepsala ještě tragičtěji. Nacisté zřídili v roce 1940 v prostorách malé pevnosti policejní věznici a gestapo sem posílalo české vlastence a členy mnoha odbojových skupin a organizací. Během osudných 5 let prošlo branou více jak 32 000 mužů a žen.
Prostory pevnosti a města Terezín byly od roku 1941 přeměněny na tzv. ghetto – sběrný a průchozí tábor pro Židy, kteří sem byli deportováni z tehdejšího protektorátu a později i z dalších zemí ovládaných nacisty. Vězni byli nejprve ubytováni v kasárnách, po vystěhování původních obyvatel v roce 1942, i v civilních domech.
Terezínským ghettem prošlo více jak 140 000 židovských vězňů (mužů, žen a dětí) a více jak 87 000 z nich bylo dále transportováno do koncentračních táborů, nejčastěji do Osvětimi. Do osvobození zde zemřelo na následky stresu, hladu a nemocí více jak 35 000 vězňů.
Jaké zajímavosti vám dnes město nabízí coby turistovi?
Doporučuji prohlídku města začít v informačním centru, které sídlí přímo v areálu pevnosti, v části označované jako Retranchement 5. Místo je přístupné přímo z hlavní silnice, která prochází Terezínem a disponuje velikým parkovištěm, kde můžete ponechat své auto. V infocentru najdete mapku města i turistické průvodce okolí.
Zároveň zde také můžete navštívit:
Po městě se nacházejí další objekty, které jsou z infocentra dostupné pěšky, a to například Jízdárna a Kavalír 2. Vstupenku můžete zakoupit pro jednotlivé expozice nebo za zvýhodněnou cenu vstupenku hromadnou.
V roce 1947 vláda Československé republiky rozhodla zachovat v Terezíně pietní místa utrpení a smutku, aby byla stálou připomínkou a výstrahou pro budoucí generace.
Památník Terezín tvoří soubor jednotlivých pietních míst z let 1940 – 1945, která jsou rozmístěna po celém městě v docházkové dostupnosti.
Součástí památníku jsou tato místa:
Památník Terezín je jedinou institucí svého druhu v České republice. Jeho smyslem a posláním je zachovat a udržovat pietní místa jako památku obětí rasové a politické perzekuce.
Za sebe musím říct, že naše návštěva Terezína ve mně zanechala hluboký dojem. Určitě doporučuji si vyhradit čas, a navštívit co největší množství expozic napříč zajímavé leč později velice smutné historie. Teprve zde jsem si uvědomila, co je to svoboda a volnost.
Můžeme být šťastni, že žijeme v této době.
Bydlíte v Ústeckém kraji a rádi byste podnikali výlety, ale nevíte, jaká zajímavá místa se zde nacházejí? Nechcete trávit hodiny hledáním a plánováním, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět? Mám pro Vás 8 osvědčených výletů v regionu Ústeckého kraje, které jsme s rodinou absolvovali.