Skalní hrady patří mezi naše unikáty

Taky se rádi touláte ve skalních bludištíchlabyrintech všemožných tvarů a velikostí? Odhalujete skryté skalní vyhlídky tyčící se vysoko nad údolím odkud máte celý kraj jako na dlani? Čerpáte energii na mystických místech zahalených rouškou tajemství?

Já tedy ano. A jsem moc ráda, že taková místa nejsou daleko a máme je tady u nás v Čechách. Pro seskupení různých pískovcových bloků a útvarů se běžně používá termín skalní města. Pískovcová skalní města jsou jedinečná svou krásou, nikdy neomrzí a za každého ročního období mají své návštěvníky čím překvapit.

A kam se za nimi vydat? Je to právě území severních a severovýchodních Čech, které je protkáno neobvykle velkým množstvím skalních měst a hradů, vysokých věží a skalních bloků, které oddělují úzké soutěsky a hluboké kaňony.

V České republice jsou oblasti skalních měst chráněné, většinou jako Chráněná krajinná oblast (CHKO) nebo jako Národní park (NP):

  • CHKO Broumovsko
  • CHKO Labské pískovce
  • NP České Švýcarsko
  • CHKO Kokořínsko
  • CHKO Český ráj

A jaký hrad může nést označení skalní? Jedná se o hrad, který je z větší části vytesán do skály (často pískovcové, která se dá snadno opracovat), nebo stojí na samostatném skalním bloku. Mezi nejvýznamnější patří: Sloup, Jestřebí, Rotštejn, Drábské světničky, Frýdštejn, Valdštejn a další.

Přijměte mé pozvání navštívit 3 skalní hrady, které najdete v Libereckém kraji.

SKALNÍ HRAD SLOUP

Už z dálky vidím několik staveb na vysoké skále a proběhne mi hlavou. Tak toto má být největší středověký skalní hrad u nás? Nenechte se zmást. Během návštěvy budete překvapeni, kolik různých prostor a chodeb zde bylo vytesáno a dostavováno jak uvnitř skály, tak i na jejím povrchu, vše důmyslně propojeno v jeden celek jako jedno ohromné plně funkční mraveniště.

Svou prohlídku začnete u pavoučího okna, které je doslova obaleno pavučinami, navštívíte hladomornu, kukátkové divadlo, poustevnické světničky, křížovou chodbu, podzemní kapli, tři umělé jeskyně, projdete kolem popínavých růží, kterým se daří na jižní straně hradu.

Na ochozu vás upoutá postava muže s kápí na hlavě, jak pozoruje krajinu dalekohledem. Jedná se o poustevníka Samuela Görnera, který hledí ke skále se Samuelovou jeskyní, kterou dříve obýval. Zároveň jsou zde čtyři barevné skleněné tabulky, pro každé roční období jedna, skrz které se můžete podívat na krajinu před sebou a pozorovat, jak se změní.

Hrad Sloup je také oblíbeným místem filmařů. Právě sem si čerti odnesli Dorotu Máchalovou v pohádce S čerty nejsou žerty. Mohou se vám vybavit také pohádky Malá mořská víla nebo Princezna a písař.

HRAD VALDŠTEJN

Skalní hrad Valdštejn se nachází u populární Zlaté stezky Českého ráje a je třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Musím říci, že stavitelé vybrali pro jeho stavbu skvělé místo. Tento nejstarší hrad Českého ráje je zasazen do tří nepřístupných pískovcových skalních bloků, díky kterým získal i své původní německé jméno Waldenstein.

Osazení hradu husity, loupeživými rytíři i časté střídání majitelů v 15. století bylo příčinou, že se hrad rozdělil na hrady dva. V zadní části se oddělil typický skalní hrad s komplikovaným vstupem zdola.

Celý areál je opravdu velmi rozsáhlý a můžete si jej prohlédnout sami nebo s průvodcem. Navštívit můžete klasicistní dům, hladomornu nebo středověkou hradní lednici, kapli sv. Jana Nepomuckého, Aehrenthalský palác, Romantický palác i nejzazší místo hradu, kde se nachází vyhlídka na Český ráj. Ve sklepeních pod prvním dvorem je umístěna expozice archeologie a hluboký sklep vytesaný ve skále je věnován geologické výstavě.

Hradní sklepení je významným sídlem netopýrů, a to i v zimním období (v současné době zde mají kolonii asi stovky samic s mláďaty).

I tento hrad je oblíbeným místem filmařů, natáčel se zde například: Princ Bajaja, Kočičí princ nebo Arabela.

ZŘÍCENINA HRADU ROTŠTEJN

Romantická zřícenina hradu Rotštejn se nachází na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály. Velká část je vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal a část je zděná.

Z hradu založeného ve 13. století se dochovalo velmi málo. Uvidíte pozůstatky zdiva paláce a černé kuchyně, část chodby a studnu vytesanou ve skále. Během 500 let, co zůstal hrad opuštěný jej poznamenalo přirozené zvětrávání pískovcových skal a máte pocit, že někdo pískovcové bloky podivně poházel po bývalém nádvoří hradu.

Z posledního patra zříceniny je možné vidět zříceninu Trosky, Dubecko, zámek Hrubá skála, hrad Valdštejn i Drábské světničky.

Co mě však zaujalo je, že v pokladně můžete zakoupit knížky sepsané paní kastelánkou. Knížky pro děti plné nádherné a malebné češtiny, které vám představí zajímavosti a taje panství Rotštejnského.

Jsem nadšená cestovatelka a toulky s rodinou a poznávání nových míst se staly mou vášní. Naše výpravy s nadšením vymýšlím a plánuji. Prostřednictvím svých osvědčených tipů, rad a doporučení šetřím lidem jejich čas a přináším inspiraci k objevování nových míst. Můj příběh si můžete přečíst zde >>. Loňské léto jsme strávili s rodinou dva úžasné týdny na jižní Moravě a objevili mnoho krásných míst, o která se s Vámi chci podělit ve svém ePrůvodci: Jižní Morava 8 TOP výletů. Toužíte podnikat pěší výlety a túry v regionu středočeského kraje? Pokud nestíháte plánovat, googlit, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět, tak se nechte inspirovat v ePrůvodci: 8 TOP výletů po Středočeském kraji. Učarovalo nám Bali, přezdívané ostrov bohů, které jsme na vlastní pěst procestovali. Našich 10 TOP výletů naleznete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.