Pražský SVĚT MEDÚZ je opět otevřen!

Od čtvrtka 6.5.2021 vnitřní expozice konečně otevřely své brány a my se vypravili do Světa medúz, které bylo slavnostně otevřeno v listopadu 2019.

Výrazné fialové směrovky s velikou medúzou jsou po celém obchodním centru, tak nemůžete zabloudit.

Vchod se nachází v horním patře nákupní pasáže, kde stačí přejít mostek nad prodejnou CCC (pokud přijedete autem tak je ideální zaparkovat na červeném parkovišti P2), projdete dveřmi a dostanete se na střechu. Venkovní cesta vás dovede přímo ke vstupu.

  • Tento unikátní projekt je největší atrakcí podobného charakteru v celé Evropě.
  • Počtem exemplářů předčil i akvárium v Paříži.
  • Celý areál medúzária se rozprostírá na 700 m2.
  • Během procházky míjíte 38 kruhových akvárií s popisky druhů medúz a zajímavostmi.

 

Překvapilo mě, že medúzy jsou vlastně neplavci a do jednotlivých kruhových akvárií je vháněn vzduch, který způsobuje proud a následně pohyb medúz, které se nechávají jen unášet vodou (to je také důvod, proč jsou akvária kulatá).

Medúzárium využívá k množení medúz českého chovatele, který patří k jedním z mála lidí na světě, kteří se množením medúz věnují.

Je to fascinující svět, kde můžete obdivovat cca 30 různých druhů medúz a více jak 10 tisíc jedinců, a to včetně extrémně jedovatého typu, který se jmenuje Čtyřhranka Fleckerova nebo též Čtyřhranka smrtelná.

Čtyřhranka Fleckerova

Čtyřhranka Fleckerova

Tato medúza obývá vody okolo Austrálie a její horní část zvonu dorůstá délky pouze nějakých 25 centimetrů, a proto je snadné ji přehlédnout. Nicméně z jejího těla sahají až 3 metry dlouhá tenká chapadla vybavená množstvím žahavých buněk. Při kontaktu s lidskou kůží následuje silná bolest doprovázená otokem, často šokem což mnohdy vede k utonutí plavce.

  • Z hlediska vývoje jsou medúzy nejstarší živočichové na Zemi.
  • Vyskytují se zde již déle než 700 milionů let, tedy třikrát déle než dinosauři.
  • Zabydlely se prakticky ve všech vodách – od oceánů, přes mělčiny, teplé laguny až po sladkovodní jezera.

Horní a spodní patro expozice je propojeno schodištěm, děti mohou využít velkou skluzavku. V dolní části vás ohromí největší akvárium ve tvaru koule, které se uchází o zápis do Guinnesovy knihy rekordů.

Je to fascinující podívaná prolínajících se nádherných barev, jak malých, tak velkých jedinců tohoto unikátního živočišného druhu, která stojí za návštěvu.

Jsem nadšená cestovatelka a toulky s rodinou a poznávání nových míst se staly mou vášní. Naše výpravy s nadšením vymýšlím a plánuji. Prostřednictvím svých osvědčených tipů, rad a doporučení šetřím lidem jejich čas a přináším inspiraci k objevování nových míst. Můj příběh si můžete přečíst zde >>. Loňské léto jsme strávili s rodinou dva úžasné týdny na jižní Moravě a objevili mnoho krásných míst, o která se s Vámi chci podělit ve svém ePrůvodci: Jižní Morava 8 TOP výletů. Toužíte podnikat pěší výlety a túry v regionu středočeského kraje? Pokud nestíháte plánovat, googlit, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět, tak se nechte inspirovat v ePrůvodci: 8 TOP výletů po Středočeském kraji. Učarovalo nám Bali, přezdívané ostrov bohů, které jsme na vlastní pěst procestovali. Našich 10 TOP výletů naleznete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.