Město Praha je ověnčeno mnoha přívlastky. Nicméně jeden je skloňován asi nejvíce, a tím je Praha stověžatá. Kde se vlastně toto označení vzalo?
Poprvé jej použil na počátku 19. století matematik a filozof Bernardo Bolzano, který v Praze napočítal 103 věží (bez vodáren a měšťanských domů) a odtud vzniklo i pojmenování Praha stověžatá. V dnešní době informační server Prahy uvádí, že v našem hlavním městě najdete na tisíce věží a věžiček.
Pojďme navštívit 3 nejznámější.
VĚŽ STAROMĚSTSKÉ RADNICE
Už jste si někdy prohlédli historické centrum Prahy z věže Staroměstské radnice? Já osobně až nedávno.
Na místě dnešní radnice stával kdysi gotický dům s bohatě zdobeným portálem, k němuž byla ve 14. století přistavěna hranolová věž, na které byl později instalován slavný orloj. Mohutná, téměř 70 metrů vysoká, gotická věž ze 14. století, která již v době svého vzniku byla nejvyšší věží v celé Praze, byla během druhé světové války velice poškozena a musela být zcela rekonstruována.
Věž je součástí prohlídkového okruhu Staroměstské radnice a zakoupené vstupenky platí také do kaple, reprezentačních sálů a podzemí. Jako jediná ze středověkých pražských věží je zcela bezbariérová a návštěvník si může vybrat, zda půjde nahoru pěšky po pozvolné cestě nebo zvolí prosklený výtah. Takové moderní zařízení jsem ve věži ze 14. století opravdu nečekala.
VĚŽ PRAŠNÉ BRÁNY
Prašná brána (z roku 1475) stojící na rozhraní Celetné ulice a Náměstí republiky, je okázalým vstupem do pražského Starého města. Právě tudy vcházeli do města korunovační průvody českých králů, aby pokračovali na Pražský hrad.
Na bráně můžete obdivovat bohatou sochařskou výzdobu jejímž autorem je Matěj Rejsek. Některá jeho sochařská díla můžete vidět i během návštěvy v interiéru věže.
Dnešní název Prašná se používá od počátku 18. století, kdy brána byla využívána jako skladiště střelného prachu. Myslím, že vystoupat 186 kamenných schodů na vyhlídkový ochoz ve výšce 44 metrů se vyplatí a určitě doporučuji.
PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA
Vše začalo v roce 1889, kdy členové Klubu českých turistů byli na světové výstavě v Paříži unešeni pohledem na slavnou Eiffelovu věž. Rozhodli se vytvořit podobnou dominantu také v Praze. Pětkrát menší napodobenina Eiffelovy věže byla slavnostně otevřena v roce 1891 na vrchu Petřín.
Věž má 2 vyhlídkové ochozy. První ve výšce 20 metrů a druhý ve výšce 51 metrů. Pro cestu nahoru si můžete vybrat schodiště s 299 schody nebo výtah, který byl bohužel během naší návštěvy mimo provoz.
Co mě osobně překvapilo je, že věž ve své konstrukci skrývá dvě točitá schodiště. Jedno využívané pro výstup nahoru a druhé pro sestup, takže se návštěvníci nepotkávají. V suterénu rozhledny najdete několik panelů popisujících historii rozhledny, včetně dobových kostýmů. Ve vstupní kruhové hale je kromě pokladny a toalet také možnost občerstvení.
Kouzlo dalších odhalíme zase příště.
Bydlíte ve Středočeském kraji a rádi byste podnikali výlety, ale nevíte, jaká zajímavá místa se zde nacházejí? Nechcete trávit hodiny hledáním a plánováním, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět? Mám pro Vás 8 osvědčených výletů v regionu Středočeského kraje, které jsme s rodinou absolvovali.