Porta Bohemica vás vítá

Byla krásná a slunečná neděle, poslední den, než nám opatření omezí možnost výletů a cestování. Tentokrát jsme se vydali do Ústeckého kraje a chtěli konečně vidět Bránu Čech (Portu Bohemicu), což je označení pro údolí, kde řeka Labe vstupuje do Českého středohoří a začíná vytvářet kouzelné scenérie.

Lesní cesta po zelené

Lesní cesta po zelené

Panorama je možné pozorovat z více míst a my jsme zvolili Tříkřížový vrch nazývaný též Kalvárie.

Na Kalvárii vedou dvě cesty, jedna z Velkých Žernosek a druhá z obce Kamýk nedaleko Litoměřic. Pokud se rozhodnete pro trasu z Velkých Žernosek, půjdete po cyklostezce podél Labe a u viaduktu odbočíte doprava a pak prudce stoupáte až na vyhlídku, kterou máte po celou dobu před očima.

Kaple Navštívení Panny Marie

Kaple Navštívení Panny Marie

Výchozím bodem pro nás se stalo parkoviště (odstavná plocha hned u křižovatky) pod obcí Kamýk, odkud vede na vyhlídku mírný asi 2,5 km výšlap po zelené turistické značce. Větší část cesty vede lesem, míjíte kapli Navštívení Panny Marie, která strojí na místě bývalé tvrze.

U kapličky sv. Huberta odbočujete ostře vlevo, a do cíle zbývá již posledních 500 metrů.

 

Tři kříže

Tři kříže

K místu se vztahuje legenda, podle níž kříže nechal postavit rytíř z nedalekého hradu Kamýk, jako památku na tři dívky, které se do něj nešťastně zamilovaly. Dívky si již v dětství přísahaly přátelství, a protože rytíře mohla mít jen jedna z nich, z místa, kde nyní stojí tři kříže společně skočily dolů a utopily se.

Labe dříve teklo pod skálou, trať a silnice tam v té době nebyly. Zmínka o Třech křížích se objevuje již od roku 1587, ty, které tam naleznete dnes byly vztyčeny v roce 2009.

Porta Bohemica

Porta Bohemica

Z vyhlídky je úžasný výhled na Portu Bohemicu, ale i na některé vrcholy Českého středohoří jako je Lovoš, Radobýl nebo Milešovka.

Bydlíte v Ústeckém kraji a rádi byste podnikali výlety, ale nevíte, jaká zajímavá místa se zde nacházejí? Nechcete trávit hodiny hledáním a plánováním, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět? Mám pro Vás 8 osvědčených výletů v regionu Ústeckého krajekteré jsme s rodinou absolvovali.

Jsem nadšená cestovatelka a toulky s rodinou a poznávání nových míst se staly mou vášní. Naše výpravy s nadšením vymýšlím a plánuji. Prostřednictvím svých osvědčených tipů, rad a doporučení šetřím lidem jejich čas a přináším inspiraci k objevování nových míst. Můj příběh si můžete přečíst zde >>. Loňské léto jsme strávili s rodinou dva úžasné týdny na jižní Moravě a objevili mnoho krásných míst, o která se s Vámi chci podělit ve svém ePrůvodci: Jižní Morava 8 TOP výletů. Toužíte podnikat pěší výlety a túry v regionu středočeského kraje? Pokud nestíháte plánovat, googlit, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět, tak se nechte inspirovat v ePrůvodci: 8 TOP výletů po Středočeském kraji. Učarovalo nám Bali, přezdívané ostrov bohů, které jsme na vlastní pěst procestovali. Našich 10 TOP výletů naleznete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.