Na mandle jedině do Hustopečí

Jižní Morava, konkrétně Pálava & Lednicko-Valticko, patří mezi naše srdcovky a je místem, kam se opravdu velice rádi vracíme. Tento kraj slunce, nekonečných vinic a milých lidí nabízí na každém kroku nespočet rozmanitých zážitků. Můžete zde strávit víkend nebo rodinnou dovolenou a nebudete se nudit.

Dnes bych vám chtěla představit obec Hustopeče, která leží asi 30 km jižně od Brna, kam jsme opakovaně zamířili teď na konci října.

Zajímavosti o obci Hustopeče:

  • Hustopeče se proslavily trhy, jejichž počátek se traduje od 14. století, strategická poloha na hranici tří zemí z nich učinila významnou stanici obchodních cest. Nejvýznamnější byla tzv. uherská, po níž byl hnán dobytek z Uher na západ.
  • S městem je spjata řada významných osobností. Studoval zde T. G. Masaryk, pobýval Alfons Mucha.
  • Hustopeče, ležící v nejteplejší oblasti České republiky, se mohou pochlubit středoevropskou raritou, kterou jsou mandloňové sady.
  • V Brněnské ulici se nachází „Obří hrozen“, který byl zapsán do knihy českých rekordů. Hrozen se skládá z 225 ocelových koulí a obvod největší bobule činí 47 cm. Hmotnost plastiky je asi jedna tuna, výška 3,5 metru.

Překvapivě i v podzimním období je zde mnoho krásných míst a zajímavostí, které můžete navštívit a nejsou spjaty s vinicemi a vínem.

MANDLOŇOVÁ STEZKA a ROZHLEDNA

Historie pěstování mandloní u nás sahá až do 17. století. V době největšího rozmachu v 60. letech dvacátého století v Hustopečích rostlo cca 50 tisíc stromů na 185 hektarech. Postupně však byly mandloně nahrazovány meruňkami. Věděli jste, že jediné mandloňové sady střední Evropy naleznete právě zde, na svazích jihomoravských Hustopečí?

V roce 2012 byla v Hustopečích otevřena naučná stezka pro pěší a cyklisty, která vás provede mandloňovými sady až k rozhledně na Hustopečském vrchu. Nejkrásnější je návštěva sadů na konci března, kdy jsou stromy obaleny narůžovělými květy.

Trasa nabízí dva okruhy: delší, který má 9 km a kratší, který má 5 km. Na cestě je 5 zastavení s informačními tabulemi. Příjemná procházka sady vás dovede až k rozhledně, která byla slavnostně otevřena v roce 2012 a nabízí krásný výhled na město a Pálavu. Odtud sestupujete po stezce mezi vinicemi až k vinařství Starý Vrch, kde se můžete zastavit na košt (pozor během víkendu mají zavřeno).

MANDLOVÁ KAVÁRNA

Rozhodně byste si neměli ujít návštěvu jedinečné mandlové kavárny „Mandlárna“, kterou naleznete jak v Hustopečích, tak v Brně. Během příjemného posezení můžete ochutnat nejrůznější delikatesy z mandlí, a to v mnoha variantách.

Samozřejmostí jsou mandlové zákusky, ale také mandlová horká čokoláda, mandlová káva, čaj, mandlové pivo či mandlové likéry, která se připravují podle originální receptury bývalého správce mandloňových sadů. V kavárně naleznete mnoho dalších produktů z mandlí, a to v krásných dárkových baleních.

Chystáte se navštívit Jižní Moravu a toužíte podnikat pěší výlety a túry, ale nevíte, kde začít? Chcete si toulky přírodou, poznávání památek okořenit gurmánskými zážitky? Nestíháte plánovat, googlit, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět? Ušetřete si čas hledáním na internetu a získejte 8 detailně naplánovaných výletů a 6 gastrotipů.

Jsem nadšená cestovatelka a toulky s rodinou a poznávání nových míst se staly mou vášní. Naše výpravy s nadšením vymýšlím a plánuji. Prostřednictvím svých osvědčených tipů, rad a doporučení šetřím lidem jejich čas a přináším inspiraci k objevování nových míst. Můj příběh si můžete přečíst zde >>. Loňské léto jsme strávili s rodinou dva úžasné týdny na jižní Moravě a objevili mnoho krásných míst, o která se s Vámi chci podělit ve svém ePrůvodci: Jižní Morava 8 TOP výletů. Toužíte podnikat pěší výlety a túry v regionu středočeského kraje? Pokud nestíháte plánovat, googlit, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět, tak se nechte inspirovat v ePrůvodci: 8 TOP výletů po Středočeském kraji. Učarovalo nám Bali, přezdívané ostrov bohů, které jsme na vlastní pěst procestovali. Našich 10 TOP výletů naleznete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.