Myšlenkové schody na Mámince

Moc ráda navštěvuji rozhledny – ty klasické, i ty moderní. Dnes bych se chtěla zmínit o jedné, nacházející se ve Středočeském kraji, na Berounsku, která mě neuvěřitelně nadchla. Od Prahy je vzdálena asi 40 km a od Berouna pouhých 11 km.

Unikátní rozhlednou, která byla pojmenovaná Máminka se obec Hudlice může pochlubit od roku 2015. Na původním místě dnešní rozhledny stála v minulosti dřevěná věž, která sloužila k zaměřování pozemků. V roce 2006 se v hlavách místních zrodil nápad vytvořit rozhlednu s odkazem právě na tuto původní věž a propojit alej Tátovku s rozhlednou Máminka.

Dřevěný design rozhledny byl navržen architektonickou skupinou Martina Rajniše, která realizovala i pražskou rozhlednu Doubravka nedaleko Černého Mostu.

KUDY K ROZHLEDNĚ?

Parkovat lze u kostela v obci Hudlice. Zde se nachází velká betonová parkovací plocha, která vypadá jako hřiště. Odsud se vydáte po modré turistické značce, která vás vyvede z obce a dovede přímo k rozhledně.

Abyste se nemuseli vracet stejnou cestou, můžete se napojit na naučnou stezku, která vás vyvede z lesa. Jedná se o velmi příjemnou procházku lesem, stoupání k rozhledně je pozvolné, tak cestu vpohodě zvládnou i malé děti nebo maminky s kočárkem.

Rozhledna má tvar trojbokého jehlanu, postaveného v nadmořské výšce 606 metrů a vyhlídkové patro se nachází ve výšce 21 metrů.

Co jsem ještě nikde neviděla jsou „Myšlenkové schody“. Na vrchol rozhledny vás dovede celkem 96 schodů s vyrytými vzkazy a číslem označujícím pořadí schodu.

Jak vzkaz, tak číslo vyjadřuje nějakou rodinnou symboliku jako je datum narození či úmrtí, kulaté výročí nebo oblíbené číslo. Prvních 6 schodů bylo věnováno partnerům a zbylých 90 obyvatelům Hudlic a okolních obcí. Každý zájemce si na ten svůj schod mohl nechat vyrýt svůj osobní vzkaz, přání nebo věnování.

Z rozhledny je úchvatný výhled do okolí. Celé Berounsko a křivoklátské lesy máte jako na dlani.

V letním období (o víkendech) je přímo pod rozhlednou otevřeno občerstvení s možností si posedět. Vstup na Máminku je celoroční a bezplatný. Její návštěva se nedoporučuje jen za špatného počasí, při silném větru, dešti, mrazu nebo bouřce.

 

Jsem nadšená cestovatelka a toulky s rodinou a poznávání nových míst se staly mou vášní. Naše výpravy s nadšením vymýšlím a plánuji. Prostřednictvím svých osvědčených tipů, rad a doporučení šetřím lidem jejich čas a přináším inspiraci k objevování nových míst. Můj příběh si můžete přečíst zde >>. Loňské léto jsme strávili s rodinou dva úžasné týdny na jižní Moravě a objevili mnoho krásných míst, o která se s Vámi chci podělit ve svém ePrůvodci: Jižní Morava 8 TOP výletů. Toužíte podnikat pěší výlety a túry v regionu středočeského kraje? Pokud nestíháte plánovat, googlit, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět, tak se nechte inspirovat v ePrůvodci: 8 TOP výletů po Středočeském kraji. Učarovalo nám Bali, přezdívané ostrov bohů, které jsme na vlastní pěst procestovali. Našich 10 TOP výletů naleznete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.