Do PEKLA v každém ročním období

My jsme vyrazili v únoru. Počasí nám poměrně přálo, bylo lehce nad nulou a z pod mraků občas vykouklo sluníčko. Naučná stezka Peklo začíná v obci Zahrádky na Českolipsku.

Vstup hlídá čert

Vstup hlídá čert

Zaparkovali jsme hned před zámkem, který v současné době není volně přístupný. Na začátku cesty jsme prošli habrovou alejí na jejímž konci na nás čekal velký vyřezávaný čert.

Odtud jsme pokračovali po červené turistické značce lesní cestou, která nás vedla kolem skalních bytů. Jedná se o vytesané skalní prostory sloužící za třicetileté, prusko-rakouské i druhé světové válce jako úkryt pro místní obyvatele. U jednoho z bytů jsme našli i ohniště a posezení. Tento cca 100metrový úsek nás vedl po poměrně rozbahněné cestě.

Železniční viadukt

Železniční viadukt

Nechali jsme za sebou železniční viadukt dlouhý 209 a vysoký 24 metrů, který je podepřený třemi kamennými oblouky a je chráněn jako technická památka. Dokonce se nám poštěstilo vidět na trati i vlak spojující Lovosice a Českou Lípu.

A odtud to byl jen kousíček do malebné osady Karba, kde se nacházejí roubenky vrostlé do pískovcových skal. Opustili jsme osadu a pokračovali po asfaltové cestě k prvnímu dřevěnému můstku přes Robečský potok.

Dřevěné můstky a chodníky

Dřevěné můstky a chodníky

Zde začíná turistický chodník Peklo, který byl rekonstruován v roce 2014. Místa, kde se nacházejí mokřiny jsou překlenuta dřevěnými můstky a chodníky. Stezka vedoucí kolem skalních stěn a převisů je lemována širokým potokem.

V tuto roční dobu opravdu dostojí svému názvu Peklo, díky holým stromům působí až strašidelně. Během trasy máte možnost vyzkoušet odvahu vašich dětí a projít neosvětleným skalním tunelem v délce asi 30 metrů.

30m skalní tunel

30m skalní tunel

V únoru 2019 došlo asi v polovině stezky k sesuvu části skalního masivu, který ji zavalil a nebyla šance projít. Naučná stezka byla do odvolání uzavřena. My už jsme celou cestu prošli bez omezení. Nicméně během výletu buďte opatrní, protože dřevěné chodníky jsou místy kluzké.

Na konci lesní stezky se nachází ohromný skalní útvar nazvaný Skautská skála, na jehož stěně je umístěn znak skautské lilie.

Úsek trasy ze Zahrádek až po Skautskou skálu je dlouhý cca 5 km a pokud chcete kratší a méně náročný výlet, tak se můžete vrátit stávající cestou zpět.

Skautská skála

Skautská skála

Pokud máte dostatek sil, pak pokračujte od Skautské skály po žluté turistické značce cca 1 km k rozcestníku Česká Lípa – Dubice, zde odbočte doleva a projděte mezi pískovnou a rybníkem. Na křižovatce máte možnost napojit se na modrou turistickou značku, která vás zavede do obce Kvítkov. Odtud můžete pokračovat po žluté, která vás napojí zpět na naučnou stezku Peklo. Tato varianta zpáteční cesty od Skautské skály až k zámku je dlouhá cca 9 km.

Ještě přidávám praktickou připomínku, že na úseku naučné stezky se nedá koupit žádné občerstvení a během naší návštěvy i hospoda v obci Zahrádky byla v návaznosti na covid opatření uzavřená.

Jsem nadšená cestovatelka a toulky s rodinou a poznávání nových míst se staly mou vášní. Naše výpravy s nadšením vymýšlím a plánuji. Prostřednictvím svých osvědčených tipů, rad a doporučení šetřím lidem jejich čas a přináším inspiraci k objevování nových míst. Můj příběh si můžete přečíst zde >>. Loňské léto jsme strávili s rodinou dva úžasné týdny na jižní Moravě a objevili mnoho krásných míst, o která se s Vámi chci podělit ve svém ePrůvodci: Jižní Morava 8 TOP výletů. Toužíte podnikat pěší výlety a túry v regionu středočeského kraje? Pokud nestíháte plánovat, googlit, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět, tak se nechte inspirovat v ePrůvodci: 8 TOP výletů po Středočeském kraji. Učarovalo nám Bali, přezdívané ostrov bohů, které jsme na vlastní pěst procestovali. Našich 10 TOP výletů naleznete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.