Do Barcelony za skvělou kuchyní, bohatou historií, sluníčkem a mořem

Barcelona je městem historických a architektonických památek, muzeí, galerií, parků a zahrad. Nachází se zde nespočet barů, restaurací a kaváren, které vám nabízí pestrý výběr jak z domácí, tak mezinárodní kuchyně.

Můžete zde bloumat uličkami, nebo čas využít nákupy ať již v klasických či luxusních obchodech, nacházející se na některém z místních bulvárů, nabídka je opravdu veliká. Případně si jen tak posedět na mole a pozorovat ruch v přístavu. V parném dni vás příjemně osvěží tradiční nápoj sangria, který je připravován z bílého nebo červeného vína. Tato volba je již na vás.

Odpočívat a načerpat své síly lze na jedné z několika písčitých pláží, které se nacházejí prakticky v centrální části Barcelony. A nebojte se, jak pláže, tak moře je zde čisté. Dozvěděla jsem se, že písek je na začátku letní sezóny na pláže uměle doplňován, protože jsou to právě bouře, které během zimních měsíců tuny písku pravidelně z pláží odnáší.

V Barceloně se dá strávit víkend nebo dovolená, a ani v jednom případě se nudit nebudete. Tipy na výlety, které za nás byly TOP, jsem vám sepsala níže.

LANOVKA

Nás nadchl pohled na Barcelonu z výšky, který lze zažít při projížďce lanovkou z přístavu na kopec Montjuic. Nástupní stanice „Věž svatého Sebastiána“ vysoká 78 metrů se nachází v přístavu u pláže Barceloneta, a doba jízdy jedním směrem vám nezabere více jak 10 minut.

Zajímavosti

  • Lanovku navrhl v roce 1926 Carles Buigas, ale z důvodu nedostatku financí byla její výstavba dokončena až v roce 1931
  • Během letních měsíců je v provozu od 10:30 – 20:00
  • Jízdenky lze zakoupit na místě nebo on-line

Zakoupit si můžete za 11€ jednosměrnou a za 16,50€ zpáteční jízdenku. Po zakoupení lístku vás ke kabině vyveze výtah, v době naší návštěvy do lanovky pouštěli maximálně 10 osob najednou.

ADRESA

Věž svatý Sebastián: Paseo Juan de Borbón s/n, Barceloneta

METRO

Linka 4 – zastávka Barceloneta

Kompletní informace naleznete na stránkách ZDE.

PŘÍSTAV PORT VELL

Do přístavu jsme zamířili během našeho pobytu v Barceloně několikrát, protože toto místo není pouze přístavem, ale nachází se zde nákupní centrum s kinem, obrovské akvárium a promenáda, kde mnoho místních obyvatel i turistů hledá odpočinek během procházek.

Obchodní centrum Maremagnum je jediným komerčním objektem, který má otevřeno v neděli a v době státních svátků, kdy ostatní obchody v Barceloně jsou uzavřeny.

Zajímavosti

  • Jeden z nejstarších španělských přístavů, jehož moderní podoba byla dokončena v roce 1992, před konáním 25. olympijských her v Barceloně
  • Přístav má tři terminály a trajekty odsud míří na Mallorcu, Ibizu, do Itálie nebo Maroka
  • Barcelonský přístav je 9. největším přístavem v Evropě a 3. nejdůležitějším přístavem Španělska

KOLUMBŮV POMNÍK – MIRADOR DE COLOM

Pokud do přístavu zamíříte z centra města, z rušné ulice La Rambla, na jejím konci budete míjet Kolumbův pomník. Více jak sedmi metrová socha Kolumba stojí na vrcholu šedesáti metrového sloupu, je obrácena k městu zády, a svou pravou rukou ukazuje cestu do Ameriky. Jedná se zároveň o vyhlídkovou věž, kde ve sloupu jezdí výtah, který vás vyveze do kopule pod sochou (během naší návštěvy bylo zavřeno).

AKVÁRIUM – L ´AQUARIUM DE BARCELONA

Během procházky přístavem Port Vell jsme si nemohli nechat ujít návštěvu vyhlášeného akvária, zaměřeného na Středozemní moře, ve kterém máte možnost obdivovat podmořský svět. Akvárium bylo otevřeno v roce 1995, je domovem více jak 11 000 zvířat, a řadí se k největším atrakcím svého druhu na světě.

Nejprve budete procházet kolem 14 akvárií, s různými tematickými živočišnými druhy. Uvidíte hvězdice, mořské ježky, korály, různobarevné rybky, rejnoky, chobotnice a mnoho dalších druhů. Vyvrcholením prohlídky je cca 80 metrů dlouhý podmořský tunel, který vás povede pod hejny ryb, rejnoků a žraloků, kteří budou plavat nad i kolem vás.

Za mě skvělá podívaná jak pro děti, tak pro dospělé. Pokud koupíte vstupenku na místě tak je cena za dospělého 26€, pokud objednáte on-line, můžete si vybrat z pestré nabídky a získat lístek levněji.

ADRESA

Moll d'Espanya del Port Vell

METRO

Linka 3 – zastávka Drassanes (pěšky do přístavu)

Kompletní informace naleznete na stránkách ZDE.

PO STOPÁCH ANTONI GAUDÍHO

Barcelona nese odkaz jednoho z největších architektů své doby – Antoni Gaudího, jehož geniální tvorbu potkáte téměř na každém kroku. Tento významný španělský architekt, představitel katalánského modernismu se narodil v roce 1852, vystudoval přírodovědeckou fakultu a poté architekturu.

Klíčovou osobou pro Gaudího tvorbu byl Euseli Güell, který se stal jeho mecenášem, a díky kterému vznikla většina staveb. Gaudího díla jsou jedinečná, inspirací pro něj byla příroda a dovolím si tvrdit, že pokud uvidíte jedno jeho dílo, poznáte i ostatní.

Pro jeho tvorbu je typická mozaika, keramika, oblouky, vlnky a hlavně barvy. Většina děl se nachází v Barceloně a 7 z nich bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 1926 Antoni Gaudí podlehl zraněním po srážce s tramvají (pochován je ve své nejvýznamnější stavbě – katedrále Sagrada Familia).

Katedrála LA SAGRADA FAMÍLIA

Toto vrcholné dílo, které patří mezi nejnavštěvovanější památky ve Španělsku, je zapsané na světovém kulturním dědictví UNESCO. Jedná se o jednu z nejoriginálnějších církevních staveb, která se stala symbolem a dominantou Barcelony. Můžete ji vidět několikrát, a stále objevíte nové a nové detaily, kterých jste si dříve nevšimli.

Stavba byla započata v roce 1882 a stále není dokončena. Gaudího přáním bylo financovat celou stavbu z veřejných peněz a darů, proto se očekává dostavba katedrály až v roce 2026.

ADRESA

Carrer de Mallorca, 401

METRO

Linka 2, Linka 5 – zastávka Sagrada Familia

Kompletní informace naleznete na stránkách ZDE.

Dům - CASA BATTLO

Tento úchvatný dům vytvořil Antoni Gaudí na zakázku v roce 1904 pro movitého textilního továrníka Josepa Battló. I tato stavba je zapsaná na světovém kulturním dědictví UNESCO. Pokud se rozhodnete tento architektonický skvost navštívit, vyhraďte si asi 60 minut (u vstupu dostanete sluchátka, kde vás čeká zajímavě komentovaná prohlídka podkreslená hudbou).

Cena vstupného na místě je 39€, pokud koupíte on-line zaplatíte 35€. I když se vám vstupné může zdát poměrně vysoké, věřím, že nebudete litovat a budete odměněni netradičním zážitkem.

ADRESA

Passeig de Gràcia 43

METRO

Linka 2, Linka 3 a Linka 4 - zastávka Passeig de Gràcia

Kompletní informace naleznete na stránkách ZDE.

PALAU GÜELL  

Palác se nachází jen pár kroků od hlavního bulváru La Rambla v malé ulici Carrer Nou de la Rambla a jedná se o úplně první stavbu, kterou si hrabě Euseli Güell od Gaudího objednal.

Byť se jedná o Gaudího rané dílo, objevují se zde prvky charakteristické pro jeho pozdní tvorbu jako jsou oblouky, mozaika a propracované detaily. Díky tomu, že jsme bydleli hned naproti paláci, tak jsme měli palác jak na dlani,a měli možnost prohlédnout si ty typické věžičky na střeše. V roce 1984 byl palác zařazen na seznam UNESCO.

ADRESA

Carrer Nou de la Rambla, 3-5

METRO

Linka 3 – zastávka Liceu (pak po La Rambla pěšky)

Kompletní informace naleznete na stránkách ZDE.

Tržnice MERCAT DE LA BOQUERIA

Pokud navštívíte Barcelonu, tak doporučuji navštívit místní tržnici, která má vstup z hlavního bulváru La Rambla. Jedná se o nejstarší tržnici v Barceloně, jejíž historie se začala psát již ve 13. století, v té době byla vyhlášená prodejem masa.

Otevřeno je každý den, kromě neděle. Ochutnat a vidět můžete od čerstvého ovoce, uzenin, sýrů, různých druhů ryb až po koření a mnoha dalších místních výrobků. Toto místo je plné barev a mnoha vůní. Vždy jsme si sem zašli pro čerstvé ovoce, které můžete koupit v kelímku s vidličkou od 1€ až po 2€ nebo pro nějaké malé tapas.

ADRESA

Rambla 91

METRO

Linka 3 – zastávka Liceu (poté pěšky)

Kompletní informace naleznete na stránkách ZDE.

Starobylá čtvrť BARRI GÒTIC

Tato čtvrť Barcelony je nejstarší zachovalou částí města s pozůstatky římského opevnění. Prolínají se zde slohy románské, gotické i novodobé. Většina turistů hledá své ubytování právě zde, a rádi se procházejí ve spleti úzkých uliček, které skrývají malá náměstíčka, restaurace, obchůdky a bary.

Pro mě bylo setkání s Barcelonou láska na první pohled. Věřím, že každý návštěvník si zde najde to své, a nebude zklamán.

Jsem nadšená cestovatelka a toulky s rodinou a poznávání nových míst se staly mou vášní. Naše výpravy s nadšením vymýšlím a plánuji. Prostřednictvím svých osvědčených tipů, rad a doporučení šetřím lidem jejich čas a přináším inspiraci k objevování nových míst. Můj příběh si můžete přečíst zde >>. Loňské léto jsme strávili s rodinou dva úžasné týdny na jižní Moravě a objevili mnoho krásných míst, o která se s Vámi chci podělit ve svém ePrůvodci: Jižní Morava 8 TOP výletů. Toužíte podnikat pěší výlety a túry v regionu středočeského kraje? Pokud nestíháte plánovat, googlit, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět, tak se nechte inspirovat v ePrůvodci: 8 TOP výletů po Středočeském kraji. Učarovalo nám Bali, přezdívané ostrov bohů, které jsme na vlastní pěst procestovali. Našich 10 TOP výletů naleznete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.