Jaký významný den připadl na 24. května?

24. květen je již tradičně spojován s Evropským dnem parků, jehož cílem je zvyšovat povědomí o chráněných územích a jejich podporu ze strany veřejnosti.

V druhé polovině měsíce května v našich národních parcích a chráněných krajinných oblastech probíhají komentované exkurze a akce pro veřejnost (dle možností a v rámci covid opatření).

Věděli jste, že...

  • s myšlenkou Evropského dne parků přišla v roce 1999 organizace EUROPARC Federation?
  • datum 24. května nebyl zvolen náhodou, ale tento den byly vyhlášeny první evropské národní parky, a to ve Švédsku?
  • první národní park světa byl americký Yellowstone, který byl vyhlášen v roce 1872? 

Ochrana naší krajiny a přírody je definovaná v § 15 zákona č. 114 z roku 1992 Sb.

Zákon rozděluje chráněná území na:

  • Velkoplošná chráněná území, která zahrnují národní parky a chráněné krajinné oblasti
  • Maloplošná chráněná území, která zahrnují národní přírodní rezervace, přírodní rezervace, národní přírodní památky a přírodní památky

Na území České republice se nachází 4 národní parky a 26 chráněných krajinných oblastí, které tak tvoří 17 % rozlohy ČR.

Rozdíl mezi NP a CHKO je hlavně v tom, že NP chrání ta nejcennější území, kde se zachovaly přírodní fenomény. Zatímco CHKO mají za cíl, zachovat určitý způsob využívání krajiny, ve které se nachází vzácné i ohrožené druhy rostlin a živočichů.

4 NÁRODNÍ PARKY

Nejstarší je Krkonošský národní park (vyhlášen v roce 1963), největší je národní park Šumava, nejmladší je národní park České Švýcarsko (vyhlášen národním parkem teprve v lednu 2000) a nejmenší z nich je národní park Podyjí.

Krkonoše

Krkonoše

Šumava

Šumava

České Švýcarsko

České Švýcarsko

Podyjí

Podyjí

26 CHRÁNĚNÝCH KRAJINNÝCH OBLASTÍ

Beskydy, Bílé Karpaty, Blaník, Blanský les, Brdy, Broumovsko, České středohoří, Český kras, Český les, Český ráj, Jeseníky, Jizerské hory, Kokořínsko-Máchův kraj, Křivoklátsko, Labské pískovce, Litovelské Pomoraví, Lužické hory, Moravský kras, Orlické hory, Pálava, Poodří, Slavkovský les, Šumava, Třeboňsko, Žďárské vrchy, Železné hory.

Naše země nám nabízí plno krásných a výjimečných míst, a je důležité, aby se zachovaly nejen pro nás, ale i pro další generace.

Jsem nadšená cestovatelka a toulky s rodinou a poznávání nových míst se staly mou vášní. Naše výpravy s nadšením vymýšlím a plánuji. Prostřednictvím svých osvědčených tipů, rad a doporučení šetřím lidem jejich čas a přináším inspiraci k objevování nových míst. Můj příběh si můžete přečíst zde >>.

Loňské léto jsme strávili s rodinou dva úžasné týdny na jižní Moravě a objevili mnoho krásných míst, o která se s Vámi chci podělit ve svém ePrůvodci: Jižní Morava 8 TOP výletů.

Toužíte podnikat pěší výlety a túry v regionu středočeského kraje? Pokud nestíháte plánovat, googlit, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět, tak se nechte inspirovat v ePrůvodci: 8 TOP výletů po Středočeském kraji.

Učarovalo nám Bali, přezdívané ostrov bohů, které jsme na vlastní pěst procestovali. Našich 10 TOP výletů naleznete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.