České Švýcarsko je ideálním cílem pro váš výlet

České Švýcarsko se rozkládá na severu naší republiky (u Šluknovského výběžku) mezi obcemi Hřensko, Chřibská a vesnicí Brtníky v okrese Děčín, v Ústeckém kraji.

Celou svou severní a západní částí kopíruje německou hranici, za níž pokračuje stejně utvářená část saského území, která je označována jako národní park Saské Švýcarsko.

Věděli jste, že...

  • v České republice máme celkem čtyři národní parky?
  • nejstarší z nich je Krkonošský národní park, který byl vyhlášen v roce 1963?
  • největší je národní park Šumava rozkládající se na více jak 680 km2?
  • i národní park České Švýcarsko drží jedno prvenství? Je nejmladší, protože byl vyhlášen národním parkem teprve v lednu 2000.

Kde se vzalo pojmenování České Švýcarsko?
Tento název se zapsal do paměti obyvatel již od 18. století. Údajně na počátku byli švýcarští malíři Adrian ZinggAnton Graff, kteří si oblíbili malovat pískovcovou krajinu podél řeky Labe, která jim tolik připomínala jejich domov. Německou část tedy pojmenovali jako Saské Švýcarsko a toto přirovnání bylo rozšířeno i na českou část (České Švýcarsko). Území obou chráněných krajinných oblastí, české i německé,  včetně obou národních parků se označuje jako Českosaské Švýcarsko.

České Švýcarsko nabízí nespočet krásných předloh a námětů pro fotografy a nekonečné množství tras pro turisty.

SKALNÍ MOSTY A BRÁNY

Za symbol Českého Švýcarska je považovaná Pravčická brána, která se v 2009 dostala do užšího kola ankety New7Wonders.

Největší skalní oblouk leží ve výšce 415 m n.m., je 16 m vysoký a 27 m široký. Svými rozměry je největší skalní bránou v Evropě. Tento masivní oblouk uchvacuje nejen návštěvníky, ale také vědce, kteří se pozastavují nad tím, že stále stojí, a již dávno se nezřítil. Dle vědeckých propočtů je tento skalní oblouk příliš tenký a křehký na to, aby udržel svou vlastní váhu a je pod neustálým dohledem speciálních měřicích zařízení, která sledují každý jeho pohyb.

Pravčická brána

Pravčická brána

Mezi významné osobnosti 19. století, které navštívili Pravčickou bránu patřili například Josef II, J.W.Goethe nebo Hans Christian Andersen, který toto magické místo zmiňuje i ve svých zápiscích z cest.

V těsné blízkosti Pravčické brány se nachází zámeček Sokolí hnízdo, který nechal v roce 1881 vybudovat tehdejší majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen. Zámeček byl dokončen během jediného roku a na jeho výstavbě se podíleli italští dělníci (z poznámek knížete se dozvídáme, že důvodem této volby nebyla jejich zručnost jako to, že byli v danou dobu nejlevnější). V současné době zámeček slouží jako restaurace a galerie.

Sokolí hnízdo

Sokolí hnízdo

HLUBOKÉ SOUTĚSKY A ROKLE PODÉL ŘEKY LABE

Nádherným výletním místem je Edmundova soutěska (dříve nazývána Tichá), která byla poprvé zpřístupněna návštěvníkům v roce 1890, a své jméno získala po knížeti Edmundu Clary-Aldringenovi.

Edmundova soutěska

Edmundova soutěska

Nevídanou zvláštností jsou horské rostliny, kterým se daří na dně soutěsky v nadmořské výšce okolo pouhých 150 m (například violka dvoukvětá, vranec jedlový nebo čípek objímavý, které jinak nacházíme v horských, případně podhorských polohách).

Soutěska je přístupná z obce Hřensko, která je se svými 115 m n.m. nejníže položenou obcí v České republice. Obousměrná doprava na řece začíná každý den v 9:00. Během zhruba 20 minutové plavby vás okouzlí krása pískovcových útvarů o výšce až 150 metrů. Zajímavě tvarované skály mají svá jména a gondoliér, který vás na trase provází, vám zpříjemňuje plavbu vyprávěním příběhů, které se k jednotlivým místům vážou.

VYSOKÉ PÍSKOVCOVÉ SKÁLY UKRYTÉ V DIVOKÉ PŘÍRODĚ, VYHLÍDKY A ROZHLEDNY

Asi nejznámější a nejoblíbenější vyhlídkou Českého Švýcarska je Mariina skála v Jetřichovických skalách. Tento vrchol s výškou 428 m n.m. je hlavní dominantou Jetřichovic.

Cesta na Mariinu vyhlídku

Cesta na Mariinu vyhlídku

Altán na jejím vršku během let měnil svou podobu, několikrát vyhořel zásahem blesku nebo nedbalostí turistů. V roce 2018 byly odhaleny uhnilé kotevní trámy a altán musel být stržen a uzavřen.

Vyhlídka je od 9. dubna 2021 tedy zhruba po 3 letech opět přístupná veřejnosti. Současná podoba altánu kopíruje původní návrh tesařského mistra z roku 1856. Při stavbě byly využity ocelové konstrukce a modřínové dřevo. Po dokončení byl altán vynesen na skálu vrtulníkem a usazen na její vrchol.

Vyhlídka na Mariině skále

Vyhlídka na Mariině skále

Po zdolání se vám vyhlídka odmění skvělým výhledem do okolí, a za dobrého počasí můžete vidět Jetřichovice, České středohoří, část Lužických hor a samozřejmě sousední vyhlídky.

Národní park České Švýcarsko je bezpochyby ideálním cílem mnoha Vašich výletů.
Můžete navštívit vysoké pískovcové skály ukryté v divoké přírodě, hluboké soutěsky a rokle podél řeky Labe, skalní mosty a brány, nádherné vyhlídky a rozhledny. Kromě turistiky, můžete vyzkoušet i cyklotrasy nebo zkombinovat s plavbou na lodi.

Bydlíte v Ústeckém kraji a rádi byste podnikali výlety, ale nevíte, jaká zajímavá místa se zde nacházejí? Nechcete trávit hodiny hledáním a plánováním, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět? Mám pro Vás 8 osvědčených výletů v regionu Ústeckého krajekteré jsme zde s rodinou absolvovali.

Jsem nadšená cestovatelka a toulky s rodinou a poznávání nových míst se staly mou vášní. Naše výpravy s nadšením vymýšlím a plánuji. Prostřednictvím svých osvědčených tipů, rad a doporučení šetřím lidem jejich čas a přináším inspiraci k objevování nových míst. Můj příběh si můžete přečíst zde >>. Loňské léto jsme strávili s rodinou dva úžasné týdny na jižní Moravě a objevili mnoho krásných míst, o která se s Vámi chci podělit ve svém ePrůvodci: Jižní Morava 8 TOP výletů. Toužíte podnikat pěší výlety a túry v regionu středočeského kraje? Pokud nestíháte plánovat, googlit, a přesto chcete všechna ta krásná místa vidět, tak se nechte inspirovat v ePrůvodci: 8 TOP výletů po Středočeském kraji. Učarovalo nám Bali, přezdívané ostrov bohů, které jsme na vlastní pěst procestovali. Našich 10 TOP výletů naleznete ZDE>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.